vutt võib olla võti linki leviku linnugripp (2003)

Mida peab toimuma jaoks linnugripi tüve hüpata pardi inimene? Enne 1997. teadlaste hinnangul geenide lind tüve ja inimese tüvi oli segunema sees vahepealset peremehe nagu siga. Kuigi see on üks võimalus selline hüpe toimub, siis nüüd tean, et see keerulisem kui see.

“Molekulaarne funktsioone, mis võimaldavad gripi tüve hüpata liigid on raskesti mõistetav,” ütleb Daniel Perez, Ph.D., dotsent veterinaarmeditsiini ülikooli Maryland, College Park. “Kahjuks oleme vaevalt kriimustatud pinda.”

Theernment toetatud teadlane õpib, kuidas üks väike, varem tähelepanuta lind võiks mängib suurt rolli gripi leviku Kagu-Aasias ühest liigist teise.

“Oleme avastanud, et vutt võib kanda ühele 14 erinevat tüve gripp, kuid nad ei näita märke haigusest,” ütleb dr Perez. See on eriti murettekitav, sest nagu vutt sümptomiteta Gripi neil pikem ajavahemik, kus haiguse levitamist. Lisaks viirus paljuneb peamiselt nende hingamisteed-sama nagu inimesed-ja võib levida kujul aerosooltilgakesteks õhus. (Muud linnud levida gripiviiruse peamiselt roojaga.)

Dr Perez ja tema uurimisrühm praegu õpib, mida ta võtab mitu tüve gripi koos pandeemiapotentsiaal-H2, H7 ja H9-hüpata loodusliku vee linnud vutt. Ühes uuringus nad uurivad kuidas H2 tüve sinikael on kohanenud nii, et see võib nakatada vutt. Nad on leidnud, et vutt-kohandatud tüvi põhjustab haigestumise kanadel samas sinikael tüvi ei ole. Kanad võib levida teatud gripiviirused vahetult inimesi.

Teises katses, neid võrrelda nakkavust mallard H7 tüvi, kaudu loodud pöördgeneetikal koos vutt-kohandatud versioon sama tüve nakatades imetajate rakkudes kasvavaid toiteelemendirikkas geeli. Teadlased on leidnud, et väikesed augud nimetatakse “naastud” (alla 1 mm läbimõõduga) moodustavad geelis rakkude ümber nakatunud mallard tüvi, näidates piirkondades, kus viirus levib. Kuid palju suurem naastude (2-3 mm läbimõõduga) moodustavad geelis ümber vutt-kohandatud tüvi, võib oletada, et vutt-kohandatud tüvi on pälvinud molekulaarse funktsioonid enam ühildub kasvu imetajast peremehel.